Commercial Induction cooker Single Burner 2.7kW | Stalwart DA-AMCD27B
DA-AMCD27B
Out-of-Stock
×
Leasing Calculator
Term Monthly Weekly Total Cost Tax Relief (19%) Net Cost
24 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
36 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
48 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
60 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
Save time and energy by using the powerful yet efficient professional 2700W induction hob. Designed for restaurant and catering business performance, the hob features an incredibly sturdy stainless steel construction which is perfect for heavy induction compatible pots and pans. Featuring easy-to-use button controls with an LED display, it can be used as your primary hob or an easy to use secondary hob in a busy restaurant, this induction hob is a superb addition to any kitchen. This cook top is a huge bargain right now at this discount sales price.
  • Button controls with LED display
  • 27000W
  • 180 minute timer
  • +60°c to +240°c
  • Electronic overheating protection
  • Pan sensor
  • 9 levels of power
Power Supply
230V / 1 phase
Warranty
12 mth spare parts warranty
Power
2700W
Height
82mm
Width
315mm
Depth
390mm
Weight
8kg
Controls
Temperature
+60°C to +240°C