Back bar cooler 2 hinged doors 200 litres Black | Stalwart DA-GN220H
DA-GN220H
×
Leasing Calculator
Term Monthly Weekly Total Cost Tax Relief (19%) Net Cost
24 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
36 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
48 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
60 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
  • Temperature: +2 to +8℃
  • Dimensions: 900*505*875
  • Dimensions (interior): 814*390*698
  • Actual Display Area: 814*360*698
  • Design Indoor Ambient Condition: 28ºC / 55RH %
  • Refrigerant: R600a
  • Volume (Gross/Net): 220/200 litres
  • No. of Shelves: 2 per door
  • Outside Material: Black painted steel + Tempered Glass + PVC
  • Inside Material: Hammered Aluminium + Chrome Shelves
  • Power Supply: 220V-240V/50HZ
  • Insulation Material: Cyclopantane
  • Insulation Thickness:  45mm
  • Weight (Net/Gross): 57kg/64kg
  • Nos of Lights: 1 x LED light
  • Watts / light:  8W
  • Cooling Capacity: 48W
  • CNo of fans/ Motors: 1pcs
  • Motor Watts: 20W
  • No of fans/ Motors: 1pcs
  • Motor Watts: 19W
  • Nos of Defrost Heater: On both doors
  • Watts / Heater: 85W/m2
  • Temperature Indicator: Digital
Refrigerant
R600a
R600a
Power Supply
230V / 1 phase
Defrost
Automatic
Power
200W
Height
875mm
Width
900mm
Depth
505mm
Capacity
200 litres
Lighting
LED
Weight
57kg
Controls
Digital temperature control with LED display
Doors
2 hinged glass doors
Included
4 adjustable grids
Insulation
Cyclopantane 45mm
Material (exterior)
Painted steel & Tempered glass
Material (interior)
Hammered aluminium & Chrome shelves
Max temperature (room)
+35°C
Temperature
+2°C to +8°C