Cake counter 1800x730x1200mm 2 shelves Mirror front LED | DA-GN1800RF2
DA-GN1800RF2
×
Leasing Calculator
Term Monthly Weekly Total Cost Tax Relief (19%) Net Cost
24 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
36 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
48 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
60 Months 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
Key Features:
  • Versatile Use: Ideal as a bakery counter, deli display, or standard refrigerated display case
  • Efficient Cooling: Convection cooling system with automatic defrost and water evaporation
  • Digital Thermostat: For precise temperature control and easy monitoring
  • Adjustable Shelves: Two adjustable display shelves to suit a variety of product heights
  • Convenient Mobility: Fitted with castors for easy relocation and cleaning access
  • Reliable Insulation: Polyurethane foam ensures energy efficiency and temperature consistency
  • Eco-Friendly Refrigerant: Uses CFC-free R134a refrigerant
Specifications:
  • External Dimensions: 1800 x 730 x 1200 mm
  • Temperature Range: +2°C to +10°C
  • Power Output: 800 W
  • Electric Connection: 230V / 1N / 50Hz (standard UK plug)
  • Gross Weight: 140 kg
  • Maximum Ambient Conditions: +32°C / 50% relative humidity
Miscellaneous
Lighting LED
Castors Yes
Shelves 2
Dimensions / Weight
Width 1800mm
Depth 730mm
Height 1200mm
Weight 217kg
Dimensions (interior) 1740x620x650mm
Power supply
Power supply 230V / 1 phase
Temperature
Temperature +2 to +8°C
Defrost Automatic
Warranty
Warranty 1 Year Warranty
Power Supply
230V / 1 phase
Warranty
12 mth spare parts warranty
Colour
Stainless steel & Black
Defrost
Automatic
Shelves
2
Height
1200mm
Width
1800mm
Depth
730mm
Lighting
LED
Weight
217kg
Castors
Yes
Dimensions (interior)
1740x620x650mm
Temperature
+2 to +8°C